weganski chleb z pulpy marchewkowej i buraczanej

W  moim domu pieknie zapachnialo- wiec postanowilam podzielic sie z Wami kochani przepisem na chleb. Jesli nie macie dehydratora i nie zalezy Wam aby byl w 100 % witarianski moze byc weganski. Dlaczego nie?

Oczywiscie w dehydratorze na pewno nie bedzie taki pulchny.  Przyzwyczailam sie do cienkich suchych pajd, ktorych i tak niewiele teraz jadam, zeby nie napisac wcale, ale kiedys tak i to duzo.

Ten jest soczysty i wysmienity. Skad wiem? Gdyz skubnelam kawaleczek aby sie utwierdzic w tym przekonaniu. Byl to jednak tak malutki kawaleczek, iz nie uczynil memu witarianskiemu cialu krzywdy ;)

( zarcik)

Kiedy Matt zrobil sok z marchewek i burakow szkoda bylo aby wartosciowa pulpa sie zmarnowala.

Zawsze  wykorzystujemy to co zostaje. Bardzo czesto robimy z nich weganskie kulecznki warzywne dla zuzanny. Czasami resztki dodajemy do zupy. Wszystko zalezy na co przyjdzie nam ochota.

Tak wiec Matt przygotowal sok. Byl tak ( hmmmm- mocny) mili panstwo, jednak wypilam.

Nic mnie po nim nie palilo, nie bolalo,  sile mial ogromna gdyz energii dostalam od razu podwojnej.

Tak wiec marchewki i buraki. Wiecej bylo marchewek. Soku wyszlo okolo litra.

Pozniej do pulpy jaka zostala Matt starl 5 zabkow czosnku i cala cebule. Wszystko wlozyl do foremki takiej jaka uzywacie do wyrobu ciasta.  Na gore polozyl pestki dyni. Wczesniej boki foremki wysmarowal olejem kokosowym ( niewiele)

Wlozyl do rozgrzanego pieca. Po okolo 40 minutach chleb wygladal znakomicie i pachnial wybornie. Najlepiej odczekac, godzine az chleb troche ” dojdzie” do siebie. Chociaz Zuzanna zajadala juz 10 minut po wyciagnieciu.  Doskonale smakuja z pasta z soczewicy ;)

Oczywiscie 3 ostatnie kawalki zabrala ze soba do szkoly.

Co prawda to nie witarianski przysmak, ale jakze mila odmiana gdy kazdego dnia spozywacie panstwo chleb z glutenem i biale pieczywo. Tutaj mowie NIE i kiwam przeczaco glowa. Nie robcie tego swojemu cialu i sobie ;)

O wiele lepiej postawic na chleb, ktory zrobi sie samemu. Oczywiscie do takiej pulpy mozna dodac slonecznik, sezam, siemie lniane, bazylie, oregano, co tylko sobie zazyczycie.

Smacznego.

Trzymajcie sie cieplutko.

Wasza W

Komentarze: 19

  1. Renia 17 marca 2014 at 18:48 Reply

    Jaki smaczny chlebek. Na pewno zrobie. Nic zadnego tluszczu nie dodawaliscie do srodka?

  2. Marcelina Marcela 17 marca 2014 at 21:08 Reply

    Niesamowite, ze tak pieknie wyrosl! Jestem pod wrazeniem

  3. NotMilk 18 marca 2014 at 16:54 Reply

    Super wpis Joanno!!! :) Mnie zawsze martwiło to, że resztki po wyciskaniu buraków i marchwi wyrzucałem na kompost, ale nie dostrzegałem dla nich lepszego zastosowania. A tu taka miła niespodzianka :D Życze Tobie Joanno, żebyś zawsze promieniała taką radością, która płynia z wpisów. Teraz robię dłuższa przerwe od blogowania na kilka miesięcy. Jednak przedtem zamieszczę u mnie na blogu wpis dotyczący dawnych odmian popularnych warzyw i owoców, które warto, aby znalazły się w ogrodzie oraz porównanie składników odżywczych w wybranych gatunkach uprawianych konwencjonalnie i ekologicznie. Przesyłam Tobie oraz Twoim najbliższym mocny wiosenny ścisk!!!

    • Joanna Balaklejewska 19 marca 2014 at 13:12 Reply

      Dziekuje NotMilku. Zawsze zuzywamy wszystko jak sie da. Czekam na Twoj wpis o warzywach i owocach z niecierpliwoscia. Odpoczywaj od blogowania a pozniej powroc ze zdwojana sila ;) Wiosenny promienny uscisk dla ciebie rowniez <3

      • NotMilk 23 marca 2014 at 00:30 Reply

        Dziękuję Joanno :D Już zamieściłem na blogu wspomniane wpisy. Mam nadzieję, że owocnie je wykorzystasz :) Dziękuję Joasiu za wszystko i pozdrawiam!!! <333

  4. Vi 18 marca 2014 at 16:54 Reply

    Zrobię go za 2 tygodnie! Ususzę w dehydratorze, ale też w formie „bochenka”.

    • Joanna Balaklejewska 19 marca 2014 at 13:13 Reply

      To dopiero bedzie ciekawostka. Usycham z ciekawosci jak wyjdzie ;)

  5. Lukasz Krzeminski 18 marca 2014 at 23:14 Reply

    Dawaj Joasiu wiecej takich przepisow. Nie tylko dla witarian. Bede wdzieczny. Wierny fan ;)

  6. Katrina 19 marca 2014 at 20:18 Reply

    Mi niestety nie wyszedł, rozpada się cały i kruszy :(

  7. julia 20 marca 2014 at 09:27 Reply

    Witaj Joanno, sledze Twoj blog od dluzszego czasu i widzialam kiedys Twoj wpis o DMSO. Zakupilam ten specyfik na ebay(mieszkam w niemczech)i chcialabym sie dopytac jak go stosujesz, ile kropel na ile litrow wody?Mecza mnie ciagle zapalenia pecherza, mam nadzieje, ze DMSO cos pomoze, bo nie chce caly czas antybiotykow lykac.
    pzdrawiam bardzo serdecznie

    • Joanna Balaklejewska 21 marca 2014 at 13:35 Reply

      Julio do szklanki wody 250 mll dodaje zaledwie pare kropel ( plaska lyzeczke do herbaty) Warto pic taka wode z cytryna, wtedy efekt jest o wiele lepszy. Po jakims czasie kiedy stosujesz Dmso warto zrobic przerwe miesiac i pozniej znowu korzystac z jego walorow. Jednak jesli chodzi o pecherz od kiedy masz te zapalenia? Pojawiaja sie od dziecka?

      • julia 21 marca 2014 at 19:25 Reply

        Dziekuje Joanno za odpowiedz,
        u mnie problem zaczal sie okolo rok temu, wtedy w posiewie wyszedl enterococcus faecalis. Dostalam pare antybiotykow, ale generalnie za krotko branych, dopiero amoxycylina podana na 4 tyg. zdolala wytepic bakterie. Dostalam tez szczepionke strovac(mieszkam w niemczach), ktora miala dzialac okolo rok czasu i tez tak bylo. Przez rok nie mialam zadnego zapalenia, ale po uplywie roku zaczal sie cyrk, kiedy szczepionka przestala dzialac. Ze wzgledu na to, ze nie chcialam jej odswiezyc(skutki uboczne szczepienia i wiadomo co sie znajduje w takich szczepionkach) zaczelam dostawac co chwila zapalenia pecherza wywolywane bakteriami, ktore stanowia naturalna flore czlowieka np.: staphylococcus hominis lub staphylococcus epidermidis i za kazdym zapaleniem inna bakteria, ktora nie powinna stanowic problemu. Tak jest do dzis, tez wyhodowano ostatnio staphylococcus hominis. Szczerze mowiac jestem troche zalamana, mniemam, ze ta szczepionka tak uposledzila moja odpornosc w pecherzu, iz lapie wszystkie bakterie. Probowalam juz macznice lekarska, wszystkie dotepne ziola na zapalenie pecherza, miesa i nabialu nie jem juz bardzo dlugo. Odzywiam sie dosc zdrowo, pije smoothies z dodatkiem zieleniny, raz dziennie gotowany posilek, reszta to surowizna. Jakbys miala jakies wskazowki, ktore moglyby mi uporac sie z tym uciazliwym i psychicznie obciazajacym problemem to bylaby bardzo wdzieczna.

        pozdrawiam i dzieki za wspanialago bloga pelnego inspiracji

        • Joanna Balaklejewska 14 kwietnia 2014 at 17:54

          Wybacz, ze tak pozno Julio. Proponowalabym oczyscic organizm i zakupic dobrej jakosci spiruline i chlorelle. Twoj organizm jest teraz bardzo slaby i potrzebuje wsparcia. Jesli dobrze sie odzywiasz cialo sie odbuduje tylko potrzeba na to czasu. Jestes bardzo dzielna! Trzymam kciuki. W razie potrzeby pytaj ;)

  8. kornelia 6 stycznia 2015 at 12:25 Reply

    Na ile stopni ustawić piekarnik?

    • Joanna Balaklejewska 7 stycznia 2015 at 10:19 Reply

      Kornelia
      ustawiamy piekarnik z na 250° C na 10 minut. Kiedy juz jest dobrze nagrzany, wkladamy chleb i zostawiamy np. na 10 minut
      Pozniej ustawiamy piekarnik na 180-200° i pieczemy ok. 45 min.

      • Agnieszka 28 lipca 2016 at 07:18 Reply

        Chciałabym się upewnić, że dobrze zrozumiałam:
        Nagrzewamy pusty piekarnik do 250 stopni i potem pieczemy przez 10min a następnie przez 45min w temp 180-200?

        Bo z wpisu mi trochę wynika, że nagrzewamy pusty piekarnik przez 10min na 250 stopniach, jak juz się nagrzeje to dopiero wkładamy chleb i kolejne 10min pieczemy a dopiero potem zmniejszamy temperaturę i pieczemy dalej.

        Pewnie moje wątpliwości wynikają z faktu, że mam prawie zerowe doswiadczenie w kuchni – bede wdzięczna za wyjasnienie, jak to zrobić prawidłowo. Kupiłam ostatnio wyciskarkę i nie chetnie wykorzystam pulpę ;)

        • Joanna Balaklejewska 28 lipca 2016 at 13:24

          Dokladnie Agnieszko. Mozna rownie nagrzac piekarnik na 5 minut, mysle, ze to powinno wystarczyc. Pulpe mozna wykorzystac rowniez do surowego chleba i ciastek. Zalezy jaka pulpa i jakie dodasz przyprawy. Imbir, cynamon, ksylitol jesli uzywasz, wanilia utworza ciasteczka. Sol, pieprz, papryka i inne beda nadawaly sie jako dodatek do slonych krakersow.
          Bywalo, ze pulpe dodawalam do zupy warzywnej lub owsianki.
          Jesli to marchew, seler, zielone warzywa do zupy, jesli jablko i inne slodkie owoce komponowaly sie fajnie z owsianka.

          Slicznego dnia ;)

          http://chooselife.pl/2016/01/25/witarianski-chleb/

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *