Krotki wpis przy piatku :)

Witajcie kochani.

Czy nie wydaje Wam sie, ze duzo wegan i witarian to idealni konsumenci, gdyz szukaja kolorowych, ciekawych opakowan z napisem „VEGAN” ? Rowniez taka bylam jeszcze niedawno.

Zagraniczne nazwy sprawialy, ze czulam sie bardziej odzywiona bo przeciez jagody goji musza byc lepsze od naszych borowek, a spirulina ma wiecej wartosci od pospolitej pokrzywy. (zarcik)

Zagraniczne owoce lepiej wygladaja na zdjeciach influancerow, w koszach jutuberow.

W dzisiejszych czasach mozna korzystac tak samo z urokow pokrzywy jak i ze spiruliny, chyba, ze komus spirulina (nie pasuje).

Od czasu po nia siegam, natomiast glownie skupiam sie na tym co moge posadzic w doniczkach lub w ogrodzie i co znajde dziko rosnacego. ( z tym trzeba byc ostroznym)

Wspolczesni witarianie, weganie i fruterianie zapominaja, ze zyc zgodnie z natura to znaczy Zyc zgodnie z natura. 

Niestety  nie da sie dzisiaj w 100% egzystowac tak jak bysmy sobie tego zyczyli ze wzgledu na zanieczyszczenia srodowiska, korzystamy z komputerow i innych dogodnosci tego swiata, jednak nie widze niczego zlego aby uzyc przypraw z Indii, ktore wzmocnia nasz organizm, czy olej kokosowy, ktory jem codziennie.

Tak, olej kokosowy bardzo mi sluzy.

Korzystam z tego co moge, ale nie przesadzam.

Ziola w doniczce sa dla mnie lepsze niz mango ze sklepu, zwozone statkami z innego kraju.

Byc moze dla niektorych spozywanie avocado nie bedzie najlepszym pomyslem, a zrodlem  dobrych tluszczy okaza sie rodzime orzechy.

Staram sie nie popadac w paranoje i czasami zrobie smoothie z owocow, ktorych nie ma na liscie w danym kraju, ale nie jest to cos co nalezy do codziennosci. Kiedy bylam w Polsce zajadalam sie polskimi jablkami, kiedy mieszkalam w Kalifornii spozywalam tamtejsze przysmaki.

Gdyby dzisiaj byl koniec swiata znamy zasady survivalu. 

Wiedzielibysmy jak przetrwac, nawet bez owocow i marketu, wiem jakie sa rosliny jadalne a jakie nie. Wspolczesny weganin i witarianin  ten z jutuba jest oddalony od naszego srodowiska o lata swietlne.

Celowo wspomnialam o ludziach nie spozywajacych miesa bo oni powtarzaja jak zyja w zgodzie z natura.

To od nich sie powinno wymagac pokazywanie ogrodow i zachecanie innych do sadzenia grzadek.

Witarianie i fruterianie malo mowia o przyprawach a przeciez cynamon, pieprz czarny, chili, galka muszkatalowa, kurkuma, imbir,lisc laurowy oregano i dziesiatki innych sa wspaniale i uzywane w mojej kuchni.  Przyprawy te mozna uzywac nie tylko w kuchni tradycyjnej, ale na weganizmie czy witarianizmie.

Przyprawy urozmaicaja dania, sa niezwykle zdrowe i nadaja zupelnie inny charakter potrawie.

Przypraw uzywam do surowych chlebow, salatek, witarianskich i gotwanych zup, nawet do smoothie!

Najwiecej o przyprawach dowiaduje sie z blogow i ksiazek ludzi ktorzy nie sa witarianami. To troszke przykre…

A u nas w donicach zielono, Sunny zerwal swoja rzodkiewke.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pyszna!

Taka nieidealna, liscie bardzo chrupiace, ktore nadaja smak surowym zupom. Czesto dodaje liscie rzodkiewki do salatek.

 

 

Sunny jest bardzo szczesliwy kiedy widzi, ze jego roslinki urosly, a kiedy gnija wyciaga lekcje z przyrody dlaczego tak sie stalo. To bardzo wazne aby uczyc dzieci jak sadzic nasz pokarm.

 

 

 

 

 

 

Przepis na zupe z rzodkiewkami 🙂

1 szklanka wody niegazowanej

1 duzy pomidor

1 avocado

3 rzodkiewki

1 duzy lisc rzodkiewki

Pol zabku czosnku

szczypta kurkumy, soli morskiej, pieprzu. ( Pycha)

Pogoda sprzyja, wiosna jest piekna!

Doniczki zapelnione nasza zielenina, szczypiorek zakwitl, pietruszka sie prezy w donicy obok, bazylia i inne czekaja aby je schrupac 🙂

Dla tych, ktorzy sa zainteresowani sadzeniem roslin odsylam do

artykulu http://chooselife.pl/2016/06/02/twoj-magiczny-ogrod-jak-wazne-jest-dobre-sasiedzwo-roslin-aby-pieknie-i-zdrowo-rosly/

A ja sie z Wami zegnam usmiechem jak zawsze.: )

 

Tagi: , , ,

komentarzy 20

  1. NotMilk 17 maja 2019 at 15:07 Reply

    Pyszny przepis Joasiu oraz piękne donice ze świeżymi ziołami 🙂 U mnie na balkonie mam kilka odmian mięty (m.in. jabłkowa, cytrynowa, grejpfrutowa), bazylie właściwe, szałwie, kocimiętki (dla mojego kocurka i kotki:)), pietruszki oraz roślin ozdobnych, nadajacych całej aranżacji śródziemnomorskiego charakteru (oliwka właściwa, piękne bladoniebieskie, białe, i różowe hortensje). Życzę miłego weekendu!!!

  2. Joanna Balaklejewska 17 maja 2019 at 17:57 Reply

    NotMilku, moje wielkie gratulacje!
    Mam nadzieje, ze zarazisz swoich znajomych podejsciem do tematu.:)
    Rosliny ozdobne sa piekne, jak tylko mam wiecej przestrzeni rowniez sadze.
    Pozdrawiam pieknie!

    • NotMilk 17 maja 2019 at 18:21 Reply

      Droga Asiu,

      bardzo dziękuję :)) Czy planujesz jakiś filmik przedstawiający Twoje uprawy/ogród? Już po tym skrawku widzę, że musi być piękny i byłoby wspaniale zobaczyć jego nieco większy fragment. Dziękuję za piękne pozdrowienia i przesyłam owocowy ścisk!!!

    • NotMilk 17 maja 2019 at 18:22 Reply

      P.S. Widać, że Sunny ma dobrą rękę do upraw. Tak pięknej, okazałej rzodkiewki o zdrowych liściach nie widziałem nawet u moich dziadków.

      • Joanna Balaklejewska 21 maja 2019 at 15:14 Reply

        NotMilku zrobie taki film, ale w NZ. Chwilowo jestem w Niemczech, ale I to nie przeszkadza mi sadzic. To juz stalo sie moim nalogiem 🙂 Sunny zadziwia mnie swoja erudycja coraz bardziej, a pytania jakie mi zadaje zmuszaja wrecz do „studiowania” ogrodnictwa. 🙂
        Jak wspaniale widziec, ze dziecko, ktore ma 7 lat wie tyle o roslinach.

        Liscie rzodkiewki to prawdziwy rarytas zwlaszcza takie z doniczki, liscie do ktorych sie mowi I dba o nie. 🙂 Czesto w liscie rzodkiewki zawijam pomidor, szczypior, papryke. Taka odmiana dla chleba. Pozdrawiam Cie serdecznie!

        • NotMilk 23 maja 2019 at 09:39

          Czekam niecierpliwie na filmik z NZ oraz na pyszności, jakie posiadasz w swoim ogrodzie 🙂 Cieszy mnie, że Sunny razem z Tobą rozwija pasję ogrodniczą, bo pielęgnowanie oraz dbanie o rośliny sprawia dużo przyjemności. Sam smak wyhodowany przez siebie warzyw oraz owoców też jest w jakiś sposób dużo lepszy niż tych, nawet eko kupionych w sklepie. Życzę wspaniałego dnia!!! Przesyłam mocny, owocowy ścisk!!! 🙂

  3. Seweryn 17 maja 2019 at 18:39 Reply

    Filip Futák z Czech, który w tamtym roku obchodził 10-urodziny, pod koniec ubiegłego roku został międzynarodowym mistrzem Słowacji w brazylijskim jiu-jitsu.

    Jego młodszy brat Štěpán zdobył tytuł wicemistrzowski w młodszej kategorii wiekowej.

    Obaj są weganami od urodzenia.

    Pod koniec 2018 roku Filip zdobył tytuł wicemistrza Europy.

    Niedawno Filip zdobył tytuł mistrza Czech.

    • NotMilk 17 maja 2019 at 19:17 Reply

      Dziękuję Sewerynie za interesujące wieści!!! Według mnie nic tak nie krzepi jak rośliny (szczególnie liście odmian jadalnych). Miłego weekendu!!! 🙂

  4. Kinga 17 maja 2019 at 20:29 Reply

    Joasiu,dziekuję za ten wpis, Jest to bardzo cenne.Też myślałam ,dlaczego musimy kupowac suplememnty te ktore u nas nie rosną.U nas ile jest skarbów.
    Ale nie ukrywam,że bardzo mnie pociągają egzotyczne owoce.
    Mój syn niechetnie jadł chlorelle czy tym podobnie,ale ostatnio za to uwielbiał pić koktajle owocowe z pokrzywą.
    Pozdrawiam Joasiu.

    • Joanna Balaklejewska 18 maja 2019 at 16:08 Reply

      Kingo mnie rowniez pociagaja egzotyczne owoce, to naturalna ciekawosc. 🙂
      Byl taki etap, ze bedac na poczatku witarianizmu gdzie mieszkalam w Niemczech mialam dostep do wszystkich mozliwych owocow. Na szczescie po dwoch latach zainwestowalam w ogrod i zobaczylam czym jest natura z perspektywy ogrodnika. 🙂 Zaczytywalam sie w ogrodniczych ksiazkach, dyskutowalam ze starszymi ludzmi, ktorzy mieli wieksze doswiadczenienie niz ja. Sunny jako witarianin zajadal sie produktami z ogrodu w 99 %. Pozniej w NZ rowniez, dlatego tak namawiam naszych rodzimych surojadkow aby zaczeli sadzic. Poki co nic takiego sie nie dzieje. Mam nadzieje, ze doczekam czasow gdzie witarianie, weganie beda sie bardziej zachwycac kawalkiem wlasnej ziemi, roslinami w doniczkach, a nizeli plastikowym jedzeniem. Dzieci maja rozne etapy cos lubia, pozniej nie. Pokrzywa, jagody, jezyny, mniszek… W Polsce nie brakuje superfood 🙂
      Usciski kochana.

  5. Seweryn 21 maja 2019 at 19:02 Reply

    Postanowiłem się podzielić tym, że znalazłem takiego pana, który wygląda kapitalnie jak na swój wiek. Dr Joel Kahn 19 maja obchodził 60-te urodziny. Jest weganinem i jeszcze raz powtórzę, wygląda kapitalnie.

    https://www.youtube.com/watch?v=1dvNdldpkMs

    A tu jego strona, która wydaje się być ciekawa, na razie jej nie rozgryzłem:

    https://drjoelkahn.com

    Na deser kanał z jutuba o rodzinie wegan z młodziutką córeczką:

    https://www.youtube.com/channel/UCVPAZQXFNi6yYW6_MKajyvQ/featured

  6. Miki 24 maja 2019 at 16:11 Reply

    Dzieki Seweryn, bylo mi tego potrzeba.

    https://www.youtube.com/watch?v=wGvxgskaqG8 Co myslicie o tym?

  7. Seweryn 24 maja 2019 at 17:29 Reply

    Najpoważniejszym powodem, by promować weganizm jest fakt, że hodowla zwierząt jest najsilniejszym czynnikiem wytwarzającym gazy cieplarniane. Mówili o tym nawet sam Schwarzenegger czy pani prezydent Irlandii. To jest straszne i nie rozumiem, że w praktyce nic się z tym nie robi. To w bardzo złym świetle stawia osoby, które atakują weganizm.

    https://timeforchange.org/are-cows-cause-of-global-warming-meat-methane-CO2

    Nie było jeszcze weganki z Arabii Saudyjskiej:

    https://www.youtube.com/channel/UCLQP06NOgXs3vHxSyPxJ9OA

    • Eryk 2 czerwca 2019 at 19:58 Reply

      Gazy cieplarniane to akurat taka zasłona dyskusyjna w polityce itd.. Tu problem tkwi gdzie indziej i jest poważniejszy zdecydowanie… Poza tym owszem należy promować ten „weganizm” lecz nie taki gdzie ludzie się objadają ! Bo zauważmy że tutaj zdecydowana większość wygląda źle na tym „weganizmie” nie dlatego że jedzą MAŁO, tylko dlatego że jedzą DUŻO za DUŻO. i tu jest pies pogrzebany… Ludzie wpadają w pułapkę nadmiernych ilości jedzenia kierując się kilokaloriami, minerałami, witaminami a także węglowodanami- JEDZĄ ZA DUŻO ! Zwłaszcza katastrofalne w skutkach jest obżarstwo owocami, a zwłaszcza słodkimi. Z tym że oczywiście nie jedzenie samo w sobie owoców przyczynia się do takowego upadku ludzi tylko ten cały „szamb-śmietnik” który był gromadzony od dziecka i teraz się „uaktywnia” ku totalnej nieświadomości ludzi. Dlatego też taki Keksu, Judyta i Palma mają z takich ludzi pożywkę. I niestety patrząc racjonalnie na sytuację to prawda jest taka że mają ku temu podstawy by twierdzić, że ta „dieta” prowadzi do wyniszczenia, wszystko wynika z niewłaściwego postępowania osób będących na jedzeniu roślinnym.

  8. Kinga 1 czerwca 2019 at 20:53 Reply

    Może nie w tym temacie czy nie tu,ale dla mnie czy na być już niepokoje. Coraz więcej są ataki na Aga in america na Youtube. To chyba już jakaś zazdrość!!!!

  9. Anka 5 czerwca 2019 at 10:45 Reply

    Witam:) chciałam zadać pytanie, na które już miałam odp. na blogu ale nie mogę znaleźć:) może znacie sposoby na lwią zmarszczkę? Słonecznie pozdrawiam:).

    • Joanna Balaklejewska 6 czerwca 2019 at 08:06 Reply

      Aniu idealny sposob na lwia zmarszczke i inne to masaz twarzy. Wykonuje codziennie nawet 5 minut rano i wieczorem wystarczy.
      Poznalam tutaj jedna pania, ktora miala silna lwia zmarszczke, nie mogla uwierzyc, ze mam 44 lata.
      Kiedy spytala co robie to jej powiedzialam:
      Masaz! 🙂
      olejek arganowy,(stosuje), czasami kokosowy i avocado. Jednak aby zadzialal minimum arganowy, pozniej inny.
      Przecieram twarz kostkami lodu 1 raz dziennie.
      Po 2 miesiacach spytalam ta kobiete czy byla na jakims zabiegu, a ona na to, ze robila masaz. Potwierdzam on dziala, sprawdza sie u mnie, u innych i mojego meza.
      Kolejny zabieg to akupuntura, rowniez swietnie sobie radzi ze zmarszczkami. To wiadomosc od mojej przyjaciolki, ktora pomimo, ze pali (nie pochwalam), zle sie odzywia(okropienstwo),pije alkohol. (niestety)
      Zainteresowalam sie tym i rzeczywiscie wiele kobiet jest bardzo zadowolonych.
      Rowniez uwazaj na kremy sklepowe przeciwzmarszczkowe, nie wiele z nich pozytku. Lepiej nawilzyc twarz skorka z ogorka, kostka lodu z kroplami cytryny, woda rozana.
      Powodzenia!:)

      Wazna jest systematycznosc.

      https://www.youtube.com/watch?v=lIYRv4GO_6o

      Ja wykonuje takie cwiczenia, ale jest duzo innych.

      https://www.youtube.com/watch?v=R1NoMDJAYLQ

      https://www.youtube.com/watch?v=I2nQ02cnky4

      https://www.youtube.com/watch?v=jvqawJrZUmg

  10. Anka 7 czerwca 2019 at 13:14 Reply

    Joasiu bardzo Ci dziękuję za odp.:) czy mogłabyś napisać jaki masaż wykołkowała pani z lwią zmarszczkę? Słonecznie pozdrawiam:).