P jak płatki – spowolnij proces starzenia się organizmu

Platki owsiane sa zmora wszystkich dzieciakow, no moze przesadzilam, nie wszystkich, ale prawie wszystkich. Przynajmniej moja byly. Kiedy na polkach w sklepach swiecilo pustkami i nie bylo wielkiego wyboru ( znowu przypomnialo mi sie ile mam lat 🙂 –  one byly wszedobecne. Platki na mleku. Bleeeeee
Gdzie tylko sie nie obejrzalam, widzialam je zatopione w bialym plynie. Dla mnie byly nieprzyjemna mazia i tyle.

Trauma. Kiedy bylam mala dziewczynka obiecalam sobie, ze gdy tylko dorosne nic i nikt mnie nie zmusi do ich ponownego jedzenia. Na koloniach, w stolowce w szkole i po szkole jadlo sie platki.

Czulam do nich wstret i myslalam, ze nic nie bedzie w stanie mnie do nich namowic

 A jednak .. NIGDY NIE MOW NIGDY

Dlugo ich nie spozywalam, az do momentu kiedy stawalam sie surojadem. Wrocilam po nie. Dalam im szanse. Wyciagnelam dlon, poglaskalam, dalam sie skusic. Z dodatkiem bakalii, czasami bananow, czy innymi owocami smakuja wysmienicie. Mozna dodac ulubionego mleka.

Nasze platki kupujemy z niełuskanego owsa i moczymy je. Kupujemy cale nasienie, moczymy okolo 4 godziny czasami dluzej  i pozniej wkladamy do dehydratora a kiedy ziarna sa suche wkladamy do malaksera, mieszamy i jemy..

PLATKI OWSIANE – Wiem, ze sa doskonalym pozywieniem, pelnowartosciowym produktem nadajacym sie nie tylko na pierwsze sniadanie. Weglowodany zawarte w platkach dostarczaja nam energii na caly dzien.

Wlasciwosci platkow owsianych znane sa juz od lat, ale kto by tam wierzyl babci 🙂
Poczciwa babunia nachylala sie nad moja miska i modlila do niebios abym chociaz troszke lyknela tego daru..

Jednak jako mala dziewczynka nie myslalam o nich w kategoriach pozywne, zdrowe.

Moze za sprawa mleka, ktorego nie lubilam?

Dzieki swoim cennym witaminom takim jak E, B1, B6,  PP oraz mineralom tj magnez czy selen, spozywanie owsianki wplywa wspaniale na skore i wlosy. 

Po zjedzeniu sporej miseczki owsianki, nie odczuwamy glodu nawet do 3, 4 godzin
dlatego-
Wspomaga odchudzanie. Jezeli czesto bedziecie jadly owsianke na sniadanie obronicie sie przed niechcianymi kilogramami ( tylko owsianke nie zrobiona na mleku z dodatkiem cukru)

Jedzenie owsianki chroni przed miazdzyca i nowotworami

Lagodzi stany depresyjne.

Udowodniono, ze jedzac produkty owsiane, zapewniamy sobie wieksza sprawnosc fizyczna i psychiczna

Platki owsiane opozniaja proces starzenia organizmu, poniewaz zawieraja przeciwutleniacze.

Dostarczaja organizmowi bialka, sa doskonalym pozywieniem dla sportowcow, dzieci, kobiet w ciazy

Zaufalam im i ciesze sie bardzo.

Czsto sa dodatkiem  mojej diety i  moich dzieci. Nie tylko wspaniale nas odzywiaja, ale rowniez pielegnuja cialo.
Kapiel w z dodatkiem mleka z platkow owsianych, po prostu cudo. Nie musze Wam sie chwalic jak skora jest pieknie  nawilzona

 Dzisiaj zrobilam mleko z platkow. Nie ma nic prostszego. Suche platki wrzucam do sokowirowki, dolewam wody i leci mleczko – mozna je pozniej odstawic do lodowki na caly dzien, tak wiec nie trzeba pic od razu, przed podaniem zawsze warto wstrzasnac, gdyz ” wszystko idzie na dol”

Oprocz tego, ze mleczko z platkow robie w sokowirowce, to dla Sunnego przelewam jeszcze przez siteczko.

Z pozostalosci zawsze robimy doskonale surowe
ciasteczka. W zwiazku, ze masa jest dosc lepka a zarazem nie rozwala sie w dloniach mozna z nich robic rowniez  ciasteczka a’la kuleczki.

Takie przysmaki nie   tucza, sa slodkie dzieki suszonym owocom np daktylom, ale rowniez mozna dodac miodu, syropu klonowego i mozna sie nimi zajadac do woli..

My ciasteczka robimy w dehydratorze, ale mozna je robic na szybko w wersji Hot i wlozyc do pieca..

Tylko wtedy nie beda to juz ciasteczka surowe.

***********************************

Ewolucja przystosowala nasze ciala do zjadania rozmaitych pokarmow, ale wyrzadzamy sobie wielka szkode naduzywajac tego szerokiego marginesu akceptacji

Dlatego ja tak cenie sobie te pokarmy, ktore sa najprostsze w przygowtowaniu, nie podlegajace zadnej obrobce chemiczne.

Prosto, smacznie i zdrowo

Niestety nasze spoleczenstwo promuje niekorzystne nawyki zywieniowe, we wszystkich grupach wiekowych. Dlatego tyle zachorowan na raka, cukrzyce, choroby serca. Kiedys byly one nazywane chorobami starosci, dzisiaj choruja na nie dzieci.

Poniewaz sa to choroby STYLU ZYCIA I JEDZENIA..

Nauka bycia zdrowym, jest tak prosta, jednak ta prostota jest dla niektorych przerazajaca, poniewaz trudna do uwierzenia.

Pamietajcie, ze nie jestescie ofiarami chorob ani starosci. Sa one czescia scenografii, ktora WY wybieracie

 Im prosciej tym lepiej, ta zasada dotyczy wszystkiego

Postawcie czasami na owsianke gdyz warto. 

PA, Pa

Do zobaczenia juz wkrotce…



Sciskam Was


Poziomkowo, soczyscie owocowo i najmocniej jak tylko sie da 

Tagi: , , , ,

komentarzy 17

  1. Acia 16 czerwca 2012 at 00:54 Reply

    Joasia wygladsz super :-)A co do platkow to tez jee uwielbiam 🙂

    • joanna 17 czerwca 2012 at 19:36 Reply

      Dziekuje Aciu, ciesze sie, ze lubisz platki 🙂

  2. Anonymous 16 czerwca 2012 at 18:23 Reply

    Joaśka, laseczko, z taka figurą po dwojce dzieci najbardziej zacieklego miesozerce i gownojada przekonasz 😛 Jestes promienną, usmiechnietą, przepiekną, chodzacą reklamą tego o czym piszesz! :-)/// O platkach na surowo nigdy wczesniej nie pomyslalam. Dzieki slodka dzieweczko za inspiracje 🙂 Ewa F.

  3. joanna 18 czerwca 2012 at 10:46 Reply

    Ewus kiedys opatentuje te Twoje powiedzonka hahaha. Dziekuje Ci pieknie slicznosci Koniecznie zaopatrz sie w platki 🙂
    Kisski

  4. Anielska Aniela... 21 czerwca 2012 at 10:31 Reply

    Cudowny post ! Płatki owsiane są wspaniałe, na pewno spróbuje mleczko i ciasteczka owsiane, sama mogę polecić surówkę piękności Heleny Rubinstein czyli płatki owsiane na surowo 🙂 pozdrawiam ogromnie

    • joanna 21 czerwca 2012 at 20:16 Reply

      Dziekuje za ten komentarz. Gorace usciski<3

  5. Sylwia 21 czerwca 2012 at 10:58 Reply

    Czy od czasu przejścia na surową dietę zmieniła się Pani waga? Jeśli mogę spytać, jaki jest Pani wzrost i waga? Świetna figura i chodząca reklama, jak ktoś tu wcześniej zauważył. 🙂 Pozdrawiam serdecznie. 🙂

  6. joanna 21 czerwca 2012 at 20:20 Reply

    Sylwio odkad jestem na surowej diecie waze o 2 kg mnie niz bedac na diecie weganskiej – wtedy wazylam 52 kg teraz jest to 49 – 50 kg, przy wzroscie 169 cm. Nie jestem jednak osoba wychudzona, tylko szczupla, mam duzo miesni a nie kostki jak niektorzy mysla 🙂
    Dziekuje za mile slowa, wszystkiego dobrego. Owocek 🙂

  7. potiomkini 21 czerwca 2012 at 21:30 Reply

    uwielbiam owsiankę, najlepiej z bananem i karobem:)
    Pani Joanno, chciałabym chociaż w połowie wyglądać tak świeżo i zgrabnie jak Pani!
    Podziwiam! Dziękuję za kolejny interesujący wpis:)

  8. Marzena 24 czerwca 2012 at 13:16 Reply

    Płatki to świetna sprawa. Codziennie je zjadałam na śniadanie i czuję się świetnie. Czy pomoże mi to w procesie starzenia – nie wiem – ale nie mam zamiaru zmieniać swojej diety. Czuję się świetnie i to jest najważniejsze!

  9. fu 2 lipca 2012 at 10:54 Reply

    hmm czyli kupujesz owies bezłuski i go miksujesz? 🙂

  10. Joanna Balaklejewska 31 sierpnia 2012 at 12:50 Reply

    z luska i miksuje;)

  11. NotMilk 4 grudnia 2013 at 20:11 Reply

    Witam po dłuższej przerwie w komentowaniu Twoich postów. Zapewniam, że mimo to odwiedzam i czytam na bieżąco te, które publikujesz.

    Mam do Ciebie pytanie związane z płatkami owsianymi. Czy dobre by były takie gotowe kupne bezglutenowe, np Proveny?Chciałbym przygotować świąteczne uszka, wg przepisu ciasta na pizzę surowego szefa, ale nie mam dehydratora (nie wiem, czy mogłabyś ewentualnie polecić jakiś model, który nie przegrzałby produktów na sicie?) i takie kupne jedynie wchodzą u mnie w rachubę. Czy są w jakimś stopniu surowe, czy już takich zmiażdżonych lepiej w ogóle nie używać? Za odpowiedź będę bardzo wdzięczny 🙂

    Oczywiście gratuluję wspaniałego występu w telewizji!!! Mam nadzieję, że chociaż część osób skłoniłaś do zainteresowania tym, co spożywają i jak to się przekłada na stan zdrowia 🙂 Mocno ściskam!!!

    • Joanna Balaklejewska 5 grudnia 2013 at 21:56 Reply

      Fajnie NotMilku wiedziec, ze wciaz jestes;)
      Slyszalam z niezaleznych zrodel, ze te platki Proventy sa dobrej jakosci. W Polsce ciezko dostac surowe platki owsiane, raczej sie nie spotkalam z nimi. Jednak jesli chcesz „pogrzeszyc” od czasu do czasu, nie rob sobie wyrzutow sumienia i z przyjemnoscia zjedz pyszna wegansko – witarianska pizze 😉 A Co myslisz o tej pizzy? http://www.thisrawsomeveganlife.com/2012/11/raw-pizza-with-spinach-pesto-marinated.html#.UqD1240v6ed Dzisiaj zrobilam wedlug tego przepisu. Jest znakomita! 😉 Jesli chodzi o suszarki to niestety mam jeden model i on sie swietnie sprawdza. To Tray Excalibur, niestety jest dosc drogi. Nie pomoge Ci, ale zajrzyj na nasza grupe witarianizm i spytaj, tam juz byl poruszany podobny temat.
      Dziekuje za mile slowa. Szczere usciski 😉 🙂
      Owocek

      • NotMilk 9 grudnia 2013 at 10:40 Reply

        Dziękuję za odpowiedź 🙂 Pizza pod skazanym adresem wygląda bardzo apetycznie i najważniejsze-wszystkie składniki do jej przygotowania mam zawsze pod ręką 😉 Na pewno postaram się ją wypróbować w okresie świątecznym, gdy będę miał trochę czasu na daniowe eksperymenty, w tym już wspomniane uszka witariańskie z orientalnym nadzieniem grzybowym :))

        Cena tego dehydratora jest wysoka, choć jeśli ma służyć przez lata to lepiej nabyć coś takiego niż jakiś tani zamiennik, który będzie trzeba wkrótce wymienić. Postaram się spojrzeć na ebayu, czy nie ma promocji na ten sprzęt.

        Jeszcze raz za wszystko dziękuję i pozdrawiam owocowo!!! 🙂

        • Joanna Balaklejewska 14 grudnia 2013 at 04:34

          NotMilku ten dehydrator co ja posiadam jest rewelacyjny, jednak wiem, ze Ty jako nieposiadacz dzieci( chyba) ? haha- nie potrzebujesz, az tak wielkiej maszyny.Mozesz kupic rownie dobry za nizsza cene.
          Sciskam swiatecznie 😉